Clear Sky MORSIDE'DA HAVA 31 °C / 87 °F

Güneş Işığının Yararları

Az da olsa güneş ışığı alabilmenin ne kadar çok yararı olduğunu biliyor musunuz? Güneş ışığının vücudunuza birçok faydası olduğu bilimsel açıdan kanıtlanmıştır. Bu yazıda güneş ışığı almak ve açık havada vakit geçirmenin sağlığınıza olan yararlarından bahsediyoruz.

Güneş Işığı Uyku Düzeninize İyi Gelir

Güneş ışığı vücudunuza melatonin seviyesini dengelemek için sinyaller gönderir ve sirkadyen ritminizi dengeler. Bu nedenle, ne kadar çok güneş ışığı alırsanız uyku zamanı geldiğinde vücudunuz o kadar çok melatonin üretir ve kolayca uykuya dalabilirsiniz.

Güneş Işığı Size Daha Uzun Bir Ömür Verebilir

30.000 İsveçli kadın denek üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmada güneşte daha fazla zaman geçiren kadınların, güneşe daha az maruz kalanlara oranla 6 ay ila 2 yıl daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Güneş Işığı Depresyona Direncinizi Arttırır

Bu bilgi sadece kafanızda yaratmış olduğunuz bir önyargı değildir. Güneş altında olmanın ruh halinizi iyileştirdiği bilim insanları tarafından kanıtlandı. Güneş ışığı ruh halinizi iyileştiren, sakin ve konsantre kalmanıza yardımcı bir hormon olan serotonin düzeyini yükseltir. Doğal ışığa daha fazla maruz kalmak mevsimsel duygu durum bozukluğu semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Güneş Işığı Bağışıklık Sisteminizi Güçlenir

D vitamini bağışıklık sisteminiz için kritik bir öneme sahiptir. Sürekli güneş ışığına maruz kalarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminin güçlü olması ameliyat sonrası hastalık, enfeksiyon geçirme, bazı kanserlere yakalanma ve ölüm riskini azaltabilir.

Güneş Işığı Kilonuzu Korumanıza Yardımcı Olur

Sabah 8 ile öğlen saatleri arasında 30 dakika kadar dışarı çıkmak kilo vermenizi kolaylaştırır.  Bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında, sabahın erken saatlerinde güneş ışığı almak ve sağlıklı kilo kaybı arasında bir bağlantı var.

Güneş Işığı Kemiklerinizi Korur

D vitamini almanın en garantili yolu açık havada vakit geçirmektir. Vücudunuz güneş ışığı ile karşılaştığında otomatik olarak D vitamini üretir. Açık tenli insanların günde 15 dakika güneş altında kalması yeterlidir. D vitamini vücudunuzun kalsiyumu korumasına yardımcı olur. Böylece kemikleriniz ince ya da şekilsiz olmaktan korunur.

Paylaş

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 5 =