Clear Sky MORSIDE'DA HAVA 31 °C / 87 °F

Doğa Tatili Yapmanın Faydaları

Doğada vakit geçirmek olumsuz düşüncelerden kurtulmanın, temiz hava almanın, güzel vakit geçirmenin ve nereden geldiğimizi hatırlamanın harika bir yoludur. Şehrin kaotik gürültüsü arasında beton yığınları ile çevrildiğimizde sahip olduğumuz enerji her gün değişiyor. Bir an bile kendimizle baş başa kalamıyoruz. Olmamız gerektiği gibi, doğa ile bütünleşemiyoruz.

Bu eksikliği hisseden insanların çoğu hafta sonlarında ya da daha uzun tatil sürelerinde doğaya gitmenin yollarını buluyor. Son zamanlarda bu alanda gelişmelerin hızla artış gösterdiği glamping sektörü kapsamında doğayla iç içe geçmiş çok çeşitli seçenekler ortaya çıkıyor.

Bir yandan glamping tesislerinde bize sunulan imkanların tadını çıkartmak bir yandan da kendimizi doğanın kucağına bırakmak, atacağımız en güzel adımlar arasında bulunuyor.

Bu yazımızda doğada vakit geçirmek amacıyla yapılacak bir tatilin yararlarına değiniyoruz.

Öncelikle Uyku Kalitesi Artar

Doğada tatil yapmanın en güzel taraflarından biri de uyku sorunundan kurtulmaktır. Açık hava, D vitamini ve pozitif enerji almak, stres ve bağışıklık sistemi zayıflığı nedeniyle ortaya çıkan uyku sorunlarını ortadan kaldırır.

Yeteri Kadar D Vitamini Alınır

Doğada tatil yapmanın, bize en çok faydası olan parametrelerinden bir tanesi yeteri kadar D vitamini almamızdır. D vitamini besinlerden alınabilse de bu miktar hiçbir zaman yeterli olmaz. En etkili D vitamini kaynağı güneştir. Yeterli D vitamini almanın başlıca yararları şunladır:

  • Kemik sağlığımız korunur.
  • Kilo kontrolü sağlanır.
  • Ruh halimiz pozitif yönde etkilenir.

Bolca Temiz Hava Alınır

Kapalı alanların dış mekanlara ve şehirlere oranla %50 ila %70 arasında daha kirli olduğunu biliyor muydunuz? Doğada tatil yaparken vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni bolca alabiliriz. Temiz havanın bize sağladığı başlıca yararlar şunlardır:

  • Enerjimiz atar.
  • Zihnimiz keskinleşir.
  • Bağışıklık sistemimiz güçlenir.
  • Mutluluk hormonu salınım artar.
  • Sindirim sistemimiz düzene girer.

Yaratıcılık Artar

Doğada vakit geçirmek, olaylara farklı açıdan bakabilme yeteneği kazanmak demektir. Yaratıcılığımızı güçlendirmek için doğada vakit geçirmek çok yararlıdır. Bizim sıradan kabul ettiğimiz pek çok şeyin aslında bir doğası vardır. Bunu fark etmek, yaratıcılığımızı tetikler.

Paylaş

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − one =