Clear Sky MORSIDE'DA HAVA 31 °C / 87 °F

Zihinsel Olarak Güçlü Kalmak İçin Yapabilecekleriniz

Zihinsel olarak güçlü kalmak için günlük temponuzda bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Ruhsal olarak yorulduğunuzu hissettiğinizde bir ara vermeniz gerekir. Tatil yapmaya ihtiyacınız olduğunu gösteren bazı işaretler şunlardır:

Egzersiz Yaparken Daha Fazla Yorulmak

Bilim insanları zihinsel yorgunluk ile fiziksel aktivite arasındaki bu ilişkinin sebebini tam olarak açıklayamıyorlar. Ama eldeki verilere göre egzersiz toleransınız, zihinsel yorgunluğunuza paralel olarak düşüş gösterebilir.

Yeme Alışkanlıklarının Değişmesi

Zihinsel yorgunluk iştahınızda fark yaratabilir. Normalden daha çok atıştırabileceğiniz gibi atıştırdıklarınıza da fazla dikkat etmeyebilirsiniz. Stres altındayken daha fazla şekerli, tuzlu, yağlı yiyecekler tüketmek isteyebileceğiniz gibi iştahınız tümüyle kapana da bilir.

Daha Fazla Hata Yapmak

Her zaman hatasız çalışmanızı beklemek çok gerçekçi olmaz. Fakat zihinsel olarak yorgunsanız,  hatalarınızı çabuk düzeltme yeteneğiniz azaltabilir. Hatta hatalarınızı hiç düzeltmeyebilirsiniz. Bu durum makine, araç ya da uçak kullanılmasının gerektiği hallerde ciddi problemlere yol açabilir.

Daha Fazla Acı Hissetmek

Aslında pek çok konuda bireysel farklılıklar söz konusu olduğundan, zihinsel yorgunluğun vücudunuz üzerinde nasıl etkili olacağını söylemek her zaman çok da kolay değildir. Zihinsel yorgunluk çoğu kez baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı ya da mide problemlerine yol açabilir. Fibromiyalji vb. kronik hastalıklarınız varsa, her zamankinden daha fazla acı hissedebilirsiniz.

Aşırı Endişelenmek

Zihinsel bakımdan yorgunsanız, bu durum sempatik sinir sisteminizi etkiler. Anksiyete hissetmek aslında vücudunuzun bir şeylerin yanlış gittiğini size gösteren bir sinyalidir. Zihinsel olarak yorgun olduğunuzda panik ya da endişe hissetmeye daha yatkın olursunuz. Bu durum çoğu kez depresyon belirtileri ile birlikte ortaya çıkar.

Zihinsel Gücünüzü Korumak İçin Gevşeme Yolları Bulun

Zihinsel yorgunluktan tamamen kaçabileceğinizi düşünmeyin. Bu imkansızdır. Fakat vücudunuzu doğal olarak gevşetebilirsiniz. Bunun için yapabilecekleriniz şunlardır:

  • Masaj yaptırmak
  • Meditasyon yapmak
  • Yoga yapmak
  • Komik bir film izlemek

Eğer gevşemek için bunlar size yeterli gelmiyorsa, mutlaka kısa bir tatile çıkın. Kendinizi halen bitkin hissediyorsanız arkadaşlarınızla, ailenizle ya da bir doktorla görüşün. Zihinsel olarak güçlü kalmak için bu basit yöntemler inanılmaz derecede yararlı olabilir.

Paylaş

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − five =