Clear Sky MORSIDE'DA HAVA 31 °C / 87 °F

Zihinsel Olarak Yorulduğunuzu Tatile İhtiyacınız Olduğunu Gösteren İşaretler

Zihinsel yorgunluğu da, tıpkı fiziksel yorgunluk gibi düşünebilirsiniz. Fakat bu kez yorulan kaslarınız değil zihninizdir. Her zaman zihinsel olarak güçlü kalabilmek ne yazık ki mümkün değildir.

Genellikle bir süre zihinsel olarak sizi zorlayabilecek çalışmalara odaklandığınızda, mental yorgunluk ortaya çıkar. Her zaman tetikte veya stresli bir yapınız varsa, sıklıkla zihinsel olarak yorulduğunuzu hissedebilirsiniz.

Yaşam koşulları, çalışma hayatı, çocuklarla ilgilenmek, yaşlı ebeveynlerin bakımı üstlenmek vb. faktörler de zihinsel yorgunluğa yol açabilir. Aşağıdaki belirtileri hissettiğinizde çok vakit kaybetmeden bir doktora görünün ve tatile çıkın.

Öfkeli Veya Sabırsız Olmak

Zihinsel olarak yorulmak, ruh halinizi olumsuz etkiler. Çok fazla bir sebep olmadan kendinizi asabi ya da sinirli hissedebilirsiniz.  Zihinsel olarak yorulduğunuzda duyguları kontrol etmek, giderek zorlaşır.

Çalışamamak

Herkesin üretkenliğinin arttığı ya da azaldığı dönemler olur. Ancak zihinsel açıdan yorulduğunuzda konsantre olurken ciddi anlamda sıkıntı çekebilirsiniz.  Zihinsel yorgunluk aynı zamanda motivasyonunuzu da düşürebilir. Dikkatiniz kolayca dağılabilir. İşlerin son teslim tarihini unutabilir ya da teslimatı zamanında yetiştiremeyebilirsiniz. Basit ve küçük görevler bile bunalmanıza yol açabilir.

Bulunulan Ortama Konsantre Olamamak

Sürekli dalgın ya da uyuşuk gibi görünebilirsiniz. Yaptığınız işlere dikkatiniz veremezsiniz ya da olaylara tepki verme hızınız çok yavaşlar. Bu durum özellikle araba kullanmak gibi aktiviteler sırasında tehlikeli olabilir. Zihinsel bakımdan yorgun sürücü ile trafik kazaları arasında direk bağlantı vardır.

Uyku Düzeninde Bozukluk

Beyniniz yorgunsa, işleri ertelemek size daha cazip gelebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar ‘’bilişsel iş yükü’’ fazla olan kişilerin, işleri yorucu olmayan rahat insanlara oranla daha çok uykusuzluk çektiklerini ortaya çıkarmıştır.

Sağlıksız Alışkanlıklar Edinmek

Zihniniz yorgun olduğunda normalden daha fazla alkol içmeye ya da uyuşturucu kullanmaya yatkın olabilirsiniz.  Zihinsel yorgunluk çeken kişiler aynı zamanda madde bağımlısı ise, mental yorgunluktan çok daha olumsuz etkilenirler. Bilim insanları bu durumun, uyuşturucu bağımlılığının beynin stresle başa çıkan bölgelerinde değişikliklere yol açmasından kaynaklandığın düşünüyorlar.

Depresyona Tutulmak

Zihinsel yorgunluğunuz arttığında, hareketleriniz de ağırlaşabilir. Kendinizi çok yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. İşleri bitirmeniz ya da günlük aktiviteleri yapmanız zorlaşabilir.

Paylaş

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + fourteen =