Clear Sky MORSIDE'DA HAVA 31 °C / 87 °F

Tatil Yapmanın Yararları

Son yıllarda insanlar daha fazla çalışıyor ve daha az izin alıyorlar. Bu da zihinsel ve fiziksel sağlık koşullarında sorunlar olmasına yol açıyor. İşiniz bunaltıcı bir hal aldığında ve iş yaşam dengeniz bozulmaya başladığında büyük ihtimalle tatile çıkma zamanı geldi de geçiyor demektir. Bu yazıda belli dönemlerde tatil yapmanın size sağlayacağı bazı yararlardan bahsediyoruz.

Tatil Yapmak Fiziksel Sağlığınızı Geliştirir

Stres kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Bilimsel araştırmalardan bir tanesinde özellikle kadınlar için 6 yılda bir kez tatil yapmak yerine 2 yılda bir tatil yapmanın koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riskini düşürdüğü belirlendi.

Tatil Yapmak Ruhsal Sağlığınızı Geliştirir

Nörologlar sürekli  strese maruz kalmanın beyin yapınızı değiştirebileceğini, kaygı ve depresyon hissetmenize neden olabileceğini ispatladılar. Düzenli aralıklarla tatil yapmak üzerinizdeki stresi azaltır ve sakin kalmanızı sağlar.

Tatil Yapmak Yaşam Kalitenizi Yükseltir

Yapılan bilimsel araştırmalardan birinde daha sık seyahat edenlerin yaşam kalitelerinin daha az seyahat edenlerden yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Tatilden 3 gün sonra yapılan testlerde deneklerin fiziksel şikayetlerinin, uyku kalitesinin ve ruh halinin tatil öncesine göre iyileştiği ortaya çıktı. Bu kazanımların bireylerde tatil sonrası 5. Haftaya kadar devam ettiği de bulunan sonuçlar arasındaydı

Zihinsel Motivasyonunuzu Arttırır

Tatilden dönen insanların çalışma hayatında daha iyi konsantre oldukları ve daha üretken oldukları ortaya çıktı. Araştırmalar kronik stresin belirli görevleri başarmayı zorlaştırabileceği gibi hafıza sorunlarına da yol açabileceğini de ortaya koyuyor. Bu bilgilerin ışığında tatil yapmak bilişsel aktiviteleri geliştiriyor.

Aile İlişkilerini Geliştirir

Sevdiklerinizle hayattan zevk alarak vakit geçirmek aranızdaki bağları güçlü tutabilir. Bilim insanları tatil yapan kadınların evliliklerinden daha memnun olduklarını buldu.

Tükenmişlik Hissini Azaltır

Dinlenmek ve tatil yapmak için düzenli aralıklarla zaman ayıran insanların tükenmişlik sendromu yaşama ihtimali çok daha düşüktür. Bu da onları çok çalışan dinlenmek için zaman ayırmayan arkadaşlarına göre daha yaratıcı ve üretken hale getirir.

Genel kural olarak yakın ailenizin dışında kalan kişilere fayda sağlayan sorumlulukları üstlenmeden önce zihinsel, fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarınız ihmal etmeyin.

Paylaş

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =